В областта на медицината и храните, нисконалягането на живачните лампи често се използва за дезинфекция, но тъй като живакът може лесно да навреди на околната среда.
изследователи винаги са искали да намерят благоприятни за околната среда алтернативи с отлични резултати.Дълбокият ултравиолет е вид ултравиолетов с по-къса дължина на вълната, който може да убие бактерии и вируси по-ефективно.
Ефективността, яркостта и срока на експлоатация на дълбоките ултравиолетови светодиодни лампи с дължина на вълната от около 260 нанометри се влияят от кристализацията на субстрата.
Изследователски екип, съставен от Университета в Токио и химическа компания, е разработил технология, която може да произвежда висококачествени алуминиеви нитридни кристали, за да получи високопроизводителни матрични кристали. по този начин се гарантира ефекта на стерилизация и срока на експлоатация на ултравиолетовите светодиодни лампи.
Този нов тип дълбоко ултравиолетова светодиодна лампа може да се използва само с сухи батерии и може да се използва за преносимо оборудване за стерилизация и културно течно стерилизиране.Технологията е получила основни патенти в Япония и Съединените щати.